1. Určte typ pleti

Ak chcete mať zdravú tvár, musíte pochopiť, čo robí vašu tvár nezdravou. Ľudská pokožka sa delí na štyri typy: „normálnu“, mastnú, suchú a zmiešanú. Vaša tvár môže spadať do jednej alebo viacerých z týchto kategórií a rôzne časti tváre môžu byť suchšie, zdravšie alebo mastnejšie ako iné. Prezrite si zrkadlo a skontrolujte vlastnosti každého typu pokožky:
„Normálna“ pokožka nie je ani suchá, ani mastná. Mal by pôsobiť vláčne a hladko. „Normálna pokožka“ sa vyznačuje niekoľkými nedokonalosťami, žiadnou silnou citlivosťou, sotva viditeľnými pórmi a žiarivou farbou pleti. Nevyžaduje si toľko starostlivosti ako iné typy pleti, aj keď môžete urobiť kroky, aby bola vaša tvár zdravá.
Pre mastnú pleť sú charakteristické veľké póry a mastná alebo lesklá pokožka. Ľudia s mastnou pokožkou sú náchylnejší na čierne bodky, pupienky a iné škvrny. Môže prameniť zo stresu, nadmerného vystavenia teplu / vlhkosti alebo z hormonálnej nerovnováhy, ako je napríklad puberta.
Suchá pokožka môže byť napnutá alebo sa na nej môžu objavovať šupinky odumretej kože. Suchá pokožka môže spôsobiť takmer neviditeľné póry a nízku pružnosť tváre. Môžete si všimnúť červené škvrny, viditeľné čiary a drsnú matnú farbu pleti. Môžete mať suchú pokožku z mnohých dôvodov: genetika, hormóny, vystavenie účinkom živín, prehriatie alebo niektoré lieky.
Najčastejšie je zmiešaná pokožka. Niekedy je mastná, niekedy suchá a niekedy úplne zdravá – a tieto vlastnosti môžu byť úplne situačné. Zvyčajne je zmiešaná pokožka mastná v T-zóne (cez čelo a nadol po bradu) a inde normálna suchá.

2. Udržujte mastnú pleť póry čisté a neupchaté

Olejová pokožka je prirodzene pórovitá a mastná, takže chcete zabrániť chemikáliám a baktériám v upchávaní pórov. Na starostlivosť o mastnú pleť použite tieto tipy:
Pokožku si umyte najviac dvakrát denne a potom, ako sa poriadne zapotíte.
Používajte jemný čistiaci prostriedok a nedrhnite.
Nevyberajte, nevystrekujte ani nestláčajte pupienky. To predlžuje čas hojenia.
Používajte výrobky označené ako „nekomedogénne“. Majú tendenciu neupchávať póry.

3. Zvlhčite suchú pokožku

Ak má vaša pokožka tendenciu vysychať, buďte k nej veľmi jemná, aby ste sa vyhli podráždeniu. Často hydratujte, aby ste pôsobili proti suchu, a postupujte podľa týchto krokov, aby ste udržali svoju tvár zdravú:

 • Nedrhnite sa pri kúpaní alebo sušení – drhnutie suchej tváre môže sčervenať vašu pokožku alebo poškodiť pokožku. Používajte jemné, jemné mydlá alebo čistiace prostriedky. Nepoužívajte dezodoračné mydlá.
 • Hneď po kúpaní naneste bohatý hydratačný krém. Masti a krémy môžu fungovať lepšie ako pleťové vody pre suchú pokožku, ale často sú zmatnenejšie. Zvážte nosenie pleťovej vody so sebou v taške alebo kabelke, aby ste mohli podľa potreby hydratovať po celý deň. Ak idete von, použite opaľovací krém s vysokým obsahom SPF, ktorý hydratuje a chráni vás pred UV žiarením.
 • Vezmite si kratšie sprchy a vane – nie viac ako raz denne. Použite zvlhčovač a nedovoľte, aby sa vnútorné teploty príliš zvýšili. Nadmerné vystavenie teplu môže pokožku vysušiť.
 • Pri používaní čistiacich prostriedkov, rozpúšťadiel alebo čistiacich prostriedkov pre domácnosť noste rukavice. Niektoré prísne chemikálie môžu dráždiť vašu pokožku, ak sú na rukách, keď sú stále na rukách.

4. Kombinujte ošetrenie pre „kombinovaný“ typ pleti

Keď je vaša pokožka mastná, snažte sa mastnotu udržiavať nadol a používajte krémy na akné. Keď je pokožka suchá, jemne ju zvlhčite. Keď je vaša pokožka zdravá, neustále ju umývajte, aby ste udržali rovnováhu.

Pokožku umyte jemným umývaním tváre

Používajte čistiaci prostriedok, ktorý je založený na vašom type pleti (mastná pleť, zmiešaná pleť, suchá pokožka). Nepoužívajte drsné čistiace prostriedky, ktoré zbavujú pokožku prirodzených olejov. Chemikálie ako kyselina salicylová a benzoyl peroxid môžu dráždiť a narušiť rovnováhu hydratácie pokožky. Skúste použiť prírodnejšie antibakteriálne látky, ako je med alebo ovos. Umývanie tváre nesprávnymi výrobkami môže spôsobiť, že bude pôsobiť nudne, zbabelo a pokrčene.
Čistiace prostriedky založené na type pokožky sú často označené ako také.

 • Všeobecným pravidlom je, že na mastnú pleť najlepšie funguje penové alebo gélové umývanie; na suchú pokožku najlepšie funguje zvlhčovací krém a na vyčistenie pokožky náchylnej na akné môže pomôcť umytie buď kyselinou salicylovou alebo benzoyl peroxidom.
 • Zvážte možnosť vlastného umývania tváre. Môžete použiť množstvo prírodných ingrediencií – z ktorých mnohé môžete mať dokonca doma -, ktoré vašu pokožku vyčistia, odlupujú a zvlhčujú.

Vyhýbajte sa umývaniu tváre obyčajným mydlom

Tvrdé chemikálie, ktoré obsahuje veľa mydiel, sú užitočné na čistenie pokožky, ale nie na jej ochranu. Aj keď to funguje perfektne na zvyšok tela, pokožka na tvári je oveľa jemnejšia a ľahko môže začať vyzerať poškodená. Namiesto toho zvážte investíciu do kvalitného umývania tváre.
Vaša pokožka je kyslá, zatiaľ čo mydlo je na zásaditom základe. Prirodzenú bariéru vašej pokožky tvorí kyslý plášť. Keď stupnica pH ukazuje 7, je neutrálna. Všetko, čo je pod tým, je kyslé a všetko, čo je nad tým, je zásadité. Rovnováha pH našej pokožky sa zvyčajne pohybuje medzi 4 a 6,5, aj keď je pokožka veľmi mastná.
Mydlo je na druhej strane mimoriadne zásadité a smeruje k druhému extrému. Pokiaľ teda používate na pokožku mydlo, má problémy s rovnováhou pH a kyslým plášťom, čo spôsobuje, že sa jeho stav zhoršuje.

Čistite si tvár každé ráno a každú noc

Opláchnite teplou vodou a jemným čistiacim prostriedkom na tvár v umývadle alebo v sprche. Pomocou rúk a čistej žinky pokožku jemne vydrhnite. Nasleduj tieto kroky:
Opláchnite pokožku teplou vodou, aby ste otvorili póry a doplnili vlhkosť.
Ruky umyte mydlom. Jemne si krúživými pohybmi umyte tvár končekmi prstov. Vyvíjajte väčší tlak na čelo, nos, líca a bradu.
Pomocou teplej čistej žinky opakujte kruhový vzor. Pomocou dostatočného tlaku odstráňte špinu a odumretú pokožku. Opláchnite tvárový obrus a opakujte iba s vodou a handričkou.
Striekajte chladnejšiu vodu na posledné opláchnutie, aby sa póry uzavreli. Vaša pokožka by mala byť lesklá, čistá a mierne ružová. Naneste hydratačný krém a máte hotovo

Umyte si tvár krémom na akné

Kombinácia môže pomôcť udržiavať vaše póry čisté, môže to nejaký čas trvať a pokračovať v každodennej liečbe. Keď poznáte svoju pokožku, musíte si vytvoriť režim pokožky pozostávajúci z: jednoduchého a citlivého umývania tváre, toneru, liekov na akné (ak máte pleť náchylnú na akné) a jednoduchého citlivého zvlhčovača.
Zvážte použitie liečivých krémov na akné, ktoré obsahujú buď kyselinu salicylovú alebo benzoyl peroxid. Tieto produkty môžu byť vysoko účinné pri čistení pórov od baktérií, ktoré spôsobujú akné, ale môžu tiež vašu pokožku zbaviť vlhkosti a výživných látok. Uvedomte si riziká aj výhody.

 Nenechajte si suchý pot na tvári

Hneď po cvičení, namáhaní alebo pobyte v horúcom prostredí si umyte pot z tváre vodou alebo čistým uterákom. Keď pot vyschne, vaša pokožka nasiakne všetky baktérie, ktoré sa do nej dostali.

Nedotýkajte sa svojej tváre, najmä ak je mastná

Prsty nesú oleje a keď sa dotknete tváre, olej sa prenesie na vašu tvár. To môže spôsobiť akné. Okrem toho môže vaša tvár stratiť pružnosť, ak s ňou ťaháte, ťaháte alebo sa s ňou hráte. Svaly v pokožke sa môžu postupne uvoľňovať a ochabovať; To môže spôsobiť vrásky a spôsobiť, že vaša tvár bude menej zdravá. Ako pravidlo: držte ruky ďalej od tváre.

S pokožkou zaobchádzajte šetrne.

Denné čistenie a holenie môže na vašej pokožke zanechať daň. Aby to bolo jemné:

 • Obmedzte čas kúpania. Horúca voda a dlhé sprchy alebo kúpele odstraňujú z pokožky oleje. Obmedzte čas kúpania alebo sprchovania a používajte teplú vodu – nie horúcu. Horúca voda môže vašu pokožku vysušiť.
 • Vyhýbajte sa silným mydlám. Silné mydlá a čistiace prostriedky môžu z vašej pokožky odstrániť olej, ktorý ju robí suchou a šupinatou. Namiesto toho zvoľte jemné čistiace prostriedky.
 • Holte sa opatrne. Na ochranu a mastenie pokožky naneste pred holením krém, pleťovú vodu alebo gél na holenie. Na čo najlepšie oholenie použite čistý a ostrý holiaci strojček. Holte sa v smere rastu vlasov, nie proti nim.
 • Voľne suché. Po umytí alebo kúpaní pokožku jemne potrite alebo osušte uterákom, aby na pokožke zostala vlhkosť. Skôr ako použijete toner, vyskúšajte nechať svoju tvár suchú na vzduchu.

Nevytláčajte si pupienky a škvrny

Môže sa zdať, že pukanie pupienka uvoľňuje všetku špinu a pomáha vyčistiť póry. V skutočnosti sú však baktérie v póroch zatlačené späť ďalej do kože; toto sa postupne zhromažďuje vo viacerých póroch a spôsobuje reťazovú reakciu. Pupienky majú tendenciu sa šíriť z centrálneho bodu.

 • Ak sa objaví pupienok, nestláčajte ho; natiahnite ho tak, aby sa cievy neotvorili a spojili sa s hnisom. Ak sa krv spojí s hnisom, bude ťažšie vyčistiť póry.
 • Vždy, keď je pupienok otvorený, použite lieh. Alkoholový tampón nielen obnoví vlhkosť potrebnú na udržanie sviežej pokožky, ale vyčistí hnis aj z hĺbky pórov. To sťažuje návrat pupienkov.

Vyčistite si štetce na makeup

Ak používate štetce na make-up, umývajte ich každý deň v teplej mydlovej vode. Baktérie môžu rásť na neumytých štetcoch na make-up kvôli nečistotám a olejom na tvári, ktoré sa na ne vtierali. Keď si tieto baktérie natriete naspäť na tvár, môže to viesť k akné a škvrnám. Akné sa dá zbaviť len ťažko a vážne prípady môžu zanechať škaredé jazvy.
Pri líčení sa vyhýbajte lacným výrobkom a vždy používajte primer na tvár. Pred spaním si nikdy nezabudnite odlíčiť.

Zvlhčite suchú pokožku

Ak je vaša pokožka suchá, použite hydratačný krém vhodný pre váš typ pleti. Použite hydratačný krém na obnovenie pokožky po pílingu alebo po akomkoľvek drsnom čističi tváre. Na zvlhčenie pokožky môžete použiť prírodné oleje – kokosový olej, avokádo, čajovník atď.

 • Ak napríklad používate drsný čistiaci prostriedok bez zvlhčovania, vaša pokožka zostane veľmi suchá. To signalizuje vašej pokožke, aby produkovala nadmerné množstvo oleja, aby sa mohla vrátiť do svojho prirodzeného stavu.
 • Uistite sa, že je váš hydratačný krém chránený pred slnkom. Poškodenie slnkom nemusí byť rýchlo pôsobiacou príčinou kožných problémov, ale použitím zvlhčovača s najmenej 15 SPF môžete v budúcnosti zabrániť vráskam a pomôcť spomaliť starnutie pokožky.

Obliečky na vankúše často obmieňajte

Oleje na vlasy, oleje na tvár, sliny, lupiny, nečistoty a baktérie sa zvyknú usadzovať na obliečkach na vankúše, zvlášť keď ich veľmi používate. Tieto znečisťujúce látky sa počas noci vtierajú do vašej tváre a baktérie môžu spôsobiť, že vaša tvár praskne. Malo by stačiť vymeniť si obliečku na vankúš každé 3 – 4 noci, hoci niektorí ľudia odporúčajú, aby ste ju obliekala každú druhú noc – alebo dokonca každú noc.

 • Majte poruke niekoľko ďalších obliečok na vankúše, aby ste nemuseli prať, len aby bol váš vankúš svieži.
 • Ak sa vám nechce tak často vymeniť obliečku na vankúš, skúste si počas spánku vankúš zakryť čistým uterákom. Takto si môžete zakonzervovať vankúš, ale aj svoju tvár.